Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies.

KONTAKTY

Ing. Milan Novotný-STEN
Radkovice 64
33401 Přeštice
tel: +420 377986173
fax: +420 377986043
info(a)sten-uchytky.cz

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 299,0 Kč (12,0 EUR)
naše cena 229,0 Kč (9,2 EUR)
naše cena 299,0 Kč (12,0 EUR)

RADY, TYPY, NÁVODY
RADY, TYPY, NÁVODY

POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Typ použité povrchové úpravy vychází z použití na historických , špaletových oknech, původního kování či vkusu majitele. Námi vyráběné repliky kování dodáváme v povrchové úpravě lesklá mosaz, bilá mosaz, stará mosaz, antique černá.

Každá z uvedených povrchových úprav má z hlediska technologického postupu, použití svá specifika. Přesto obecně platí, že mosaz jako dvousložkový kov v průběhu času mění svou barvu, na světle není stálý, přechází ze žluté až na temně hnědou barvu /u výrobků v provedení lesklá mosaz/ a s takovým povrchem se u starých oken nejčastěji setkáváte. Časová patina je velice zajímává a z hlediska další změny odstínu stálá a v minulosti i v  současné obě velice žadáná. Vyvinuli jsme recepturu, kdy chemickým působením na původní kov dosáhneme dokonalé historické patiny-stará mosaz, taktež jsme vyvinuli postup na získání odolného povrchu v provedení antique černá.

Konečný povrch je opatřen tvrdolakem s UV filtrem, který zvyšuje zejména odolnost vůči  vnějším vlivům a působení slunečního záření. Jedná se přesto o lak, udržba a ošetření má svá specifika-naleznete v kategorii údržba kování.

MONTÁŽ KOVÁNÍ

Design kování vychází z replik z let 1924 až 1952, konstrukce kliček je uzpůsobena kování, které se dnes běžně používá tj. rozteč děr u štítků oliv a půloliv na rozměr 43 mm a montážní otvory umožňují použít jak šrouby M5, tak i  vruty 3,5-20 mm. Šířku štítků je ve dvou variantách 23-25 mm a 20 mm, pro případ kdy klapačka je užší. Nutno dbát na to aby průměr otvoru pro čtyřhran nebyl větší než uváděné rozměry, ideální je průměr 16-18 mm. Čtyřhran je dodáván standartně v rozměru 6x6 mm v délce 40 mm, což umožňuje použití i u oken s dvojsklem, pro případ, že kování bude použito pro EURO kování je nutno doobjednat šrouby M5-40 mm a 2 ks redukce z 6x6 na 7x7 mm, velké půlolivy jsou dodávány se čtyřhranem 7x7-40 mm a šrouby M5-40 mm jsou součástí balení. Pro montáž okenních rozvor je nutné zhotovit v klapačce montážní otvor dle rozvorového mechanismu, viz kapitola okenní rozvory.

U okenní zarážky je nutno před montáži zhotovit otvor max. průměru 18 mm v hloubce 18 mm a dlátem zhotovit drážky pro volný pohyb pružiny. Do křídla okna je protikus přichycen přes zhotovené otvory a výška upravena tak, aby přechod přes jazýček a čelo "U" protikusu bylo cca 5 mm.

Okenní dorazy jsou ke křídlu okna přišroubovány dvěme vruty 3,5-20 mm a při montáži nevyžadují žádnou předúpravu podkladu , stejně jako u montáže obrtlíků.

Návleky na panty pouze nasadíte na vlastní panty průměru 13,5 mm. Drží v nastavené poloze.

ÚDRŽBA KOVÁNÍ

Povrch kování je opatřen tvrdolakem s UV filtrem, který zboží chrání proti působení slunečního záření, lak zabezpečí barevnou stálost povrchu a zároveň jej chrání od působení potu z rukou. Jedná se přesto pouze o lak, proto ošetřovat, čistit povrch pouze navlhčeným hadříkem, nepoužívat prostředky obsahující jakékoliv brusné částice.

Vzhledem k tomu, že kování je součástí oken, kde dochází k vysrážení vody, zejména na kovové, železné části, je nanejvýš vhodné samotný čtyřhran, železné komponety rozvorového mechanismu před montáží opatřit tukem, nebo strojním olejem.Tímto jednoduchým opatřením dosáhnete lehký pohyb jednotlivých částí a vyloučíte možnost prorezivění. Aplikovat můžete štětečkem, nebo sprejem.