Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies.

KONTAKTY

Ing. Milan Novotný-STEN
Radkovice 64
33401 Přeštice
tel: +420 377986173
fax: +420 377986043
info(a)sten-uchytky.cz

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 209,0 Kč (8,4 EUR)
naše cena 229,0 Kč (9,2 EUR)
naše cena 299,0 Kč (12,0 EUR)

14. 09. 2018 | NÁVODY

CO JSOU ŠPALETOVÁ OKNA

Špaletové okno je okno s vnějšími a vnitřními křídly, mezi nimi je část špalety. Nejčastěji se setkáváme  s okny, které jsou zasazena do dřevěné zárubně  a to najednou, používá se i název kastlové okno, přičemž správný český název  je dvojité okno, tento název se ovšem neužívá.

Další třídění špaletových oken je podle otvírání vnějších oken ven viz obr.č.1 nebo dovnitř viz. obr.č.2. Vnější okna , která se otevírají ven se musi v otevřené poloze zajistit pojistnými háky, varianta s otvíráním dovnitř je elegantnější, umožňuje zajištění obou křídel v otevřené poloze naráz, použitím okenní zarážky. Vnější okno musí být opatřeno okenním dorazem, který ochrání prosklení vnitřního okna od možného poškození okenní kličkou.K uzavírání oken se používají okenní rozvory nebo okenní olivy pro samostatný rozvorový mechanismus. Uvedené systémy zajišťují uzavření pomocí rozvorových tyčí umístěných pod lištou-klapačkou přes skoby, které jsou namontovány na rámu okna. Poměrně často se již používá i EURO  mechanismus s tím, že okenní oliva musí být opatřena redukcí z 6HR na 7HR, kvůli připojovacím rozměrům. EURO mechanismus má s ohledem na konstrukci větší a rovnoměrnější přítlačnou sílu, takže utěsnění bývá lepší.

Špaletová okna jsou často opatřena horním ventilačním oknem opatřené kováním uožňující otevření obou křídel najednou viz obr.č.3. Zajištění v uzavřené poloze se provádí pomocí okenních půloliv nebo okenních obrtlíků.

Špaletová okna můžeme opatřit různě frezovanými profily, které dodají historizující prvek viz. obr.č. 4.

V současnosti vyráběná špaletová okna mají již vnější okno opatřeno izolačním dvojsklem a dokonalým systémem těsnících lišt viz. obr.č.5. Obojí zajišťuje dokonalou izolaci a  minimální tepelné ztráty. Někteří výrobci oken uvádějí, že jsou nižší jak u moderních oken s trojsklem.